Rozprawy zdalne na dłużej
Pozostawienie decyzji w rękach sądu pozwoli wybrać najbardziej optymalną formułę rozprawy.
Wprowadzone w okresie pandemii Covid-19 rozwiązania procesowe przechodzą od dwóch lat testy w sądach. Prowizoryczne rozwiązania w wielu przypadkach się sprawdziły i usprawniają pracę sądów. W dobie narzekania na przewlekłość postępowań nikt już zdaje się nie pamiętać, że sądy jako pierwsze zderzyły się z kolejnymi falami koronawirusa, a mimo to wciąż pracowały. Sądy jednocześnie były w wyjątkowo trudnej sytuacji, gdyż zarówno sędziowie, jak i pracownicy muszą mieć dostęp do akt wciąż papierowych i praca zdalna w sądach to dość duże uproszczenie. Niewątpliwie zdalne rozprawy pozwoliły sądom zachować standard jawnego rozpatrzenia sprawy, ale też i przetrwać pandemię. Już dziś trzeba się zastanowić, które z tych rozwiązań warto na stałe wpisać do kodeksów postępowań i rozpocząć proces ich udoskonalenia na bazie dotychczasowych doświadczeń.
Rozwiązania tymczasowe
Ustawodawca, mając na uwadze wyjątkowość sytuacji wywołanej pandemią, proceduralne rozwiązania tymczasowe wprowadził po raz pierwszy w ramach ustawy z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Aktualnie zgodnie ze zmienionym art. 15 zzs¹ ust. 1 ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta